menu

Suitsetamisest loobumine põhjustab…

Sattusin lugema ühte blogi, kus kirjeldati suitsetamisest loobumise võõrutusnähtusid.

Tooksin siinkohal need välja ja samas ka võrdluse Allen Carr’i meetodiga.

Suitsetamisest loobumine põhjustab…


KURBUST

Tõepoolest, kui loobuda enda väikesest sõbrast jääd sa temast alatiseks puudust tundma. Elu läheb küll edasi, kuid teatud momentides võtab ikka sügavalt ohkama ja sa igatsed ja tunned temast ikka ja jälle puudust.

Kuid kui tappa vaenalane, siis oled sa rõõmus juba esimesest päevast ja võid rõõmus olla kogu ülejäänud elu – sa tulid toime millegagi, mida pidasid võimatuks või siis väga väga raskeks. Sa ei ole kurb, sest selleks ei ole mingit põhjust. Me aitame sul selle meelestatuseni jõuda, sest selleks on tarvis mõista täielikult nikotiinilõksu.

TÜHJUSTUNNET

Kui loobuda millestki, siis jääb inimesse tühimik, mis tuleb omakorda täita. Enamjaolt täidetakse see šokolaadi või näksimisega.

Allen Carr’iga ei jää inimesse tühimikku, vaid üle pika aja tunneb ta end taas tervikuna. Mitte keegi meist ei sündinud sigaret näpuvahel – suitsetamine lõi selle tühimiku ja nüüd sellest vabanedes, tunned sa, et kõik on jälle paigas. Sa oled just selline justkui sa ei oleks kunagi süütanudki seda kõige esimest sigaretti.

STRESSI, NÄRVILISUST

Inimene on närviline, sest ta tahab suitsu, kuid ta ei tohi enam. Just see painav stress ja teadmatus, kui hulluks see võib minna, muudabki mahajätmise niivõrd raskeks.

Suitsust loobuja tunneb tõepoolest sellist stressisarnast tunnet, kuid see ei ole valu ja enamus Allen Carr’i meetodiga mahajätjaid ei pane üldse tähelegi, et midagi toimuks. See stress ei ole võrreldav vaimse depressiooniga, mida inimesed tihtipeale kirjeldavad – see on lihtsalt selline tühi, ebakindel tunne. See on ka ainuke tunne, millega Allen Carr’i meetodiga mahajätjad lühikest aega silmitsi peavad seisma. See tunne on vaevu tajutav ja inimene on rahulolev mittesuitsetaja juba esimesest päevast.

HEAD ISU JA SEEGA KA KAALUTÕUSU

See on üks suuremaid hirme, mis inimestel on, kui nad kaaluvad suitsetamisest loobumist. Kui inimene jätab suitsetamist maha surudes alla soovi suitsetada, siis ta tekitab endas tühimiku ja ta tõepoolest kipub seda tühimikku täitma just näksimisega. Enamjaolt enda suuremat näksimishimu isegi ei täheldata, sest täidetakse ju kõigest nälga. Kuid suitsunälg ja toidunälg on omavahel äravahetmiseni sarnased. Sealt ka müüt, et suitsetamine aitab toidunälga leevendada – ainus, mida ta tegelikult leevendab on nikotiininälg. Kui suitsetaja tunneb seda nälja sarnast tunnet ja suitsetab seejärel sigareti, on tunne kadunud – järeldus suits leevendab nälga. Nüüd, kus suitsetaja on suitsust loobunud, ei ole tal lubatud seda näljatunnet (mis on tegelikult nikotiininälg) suitsetamisega eemaldada ja sealt ka see kardetav kaalutõus. Levinud on ka arvamus, et suitsetamine kiirendab ainevahetust. See on tõsi, kuid nii vähesel määral, et kui te kardate kaalus juurde võtta – loobuge ühest viilust leivast päevas ja kaalutõus ei ole põhjendatud

Allen Carr’i meetodiga on võimalik kaalutõusu täielikult vältida – söö täpselt sama, täpselt samadel aegadel ja sa ei pea kaalus juurde võtma. Su isu võib olla küll tõusnud, kuna tunned maitseid ja lõhnu paremini, kuid see on kiiresti mööduv nähtus nagu kõik uued asjad. Me anname ka täpseid juhiseid, kuidas olla veendunud, et kaal ei muutu probleemiks.

ALTERNATIIVSÕLTUVUSI

Taaskord, see juhtub vaid siis kui luua endasse tühimik suitsetamisest loobumisega, millele otsitakse täidet. Igasugune asendus muudab mahajätmise kordi raskemaks, sest need saadaksid teie ajule vaid signaali – ma olen millestki ilma jäänud. Meile kellelegi ei meeldiks millestki ilma jääda, mida väga väärtustame, seega otsimegi endale asendustegevusi.

Allen Carr’i Easywayga ei loo te endasse tühimikku ja te suisa vaatate teisi suitsetajaid kaastundega, sest te ei suuda neile selgeks teha kui meeldiv on olla ilma pideva vajaduseta mingit nälga kustutada.

SUITSETAJATE VIHKAMIST

Seda võib eriti täheldada erinevates foorumites ja endiste suitsetajate väljaütlemistes. Kommentaariumites kõlavad pidevalt läbi loosungid –suitsetajad on nõrgad, iseloomutud, selgrootud, tahtejõuetud. Eriti valjuhäälsed on need, kes on selle sõltuvuse tahtejõuga mahajätnud ja aina ketravad, kui palju neil nüüd energiat on ja kui palju raha alles jääb.

Ma luban, et Allen Carr’i Easyayga ei hakka te kunagi suitsetajaid vihkama, sest te mõistate täielikult suitsetamise lõksu ja mõistate, miks suitsetajad suitsetavad ja miks nad kardavad maha jätta. Te ehk julgustate neid ja räägite, kui hea on olla mittesuitsetaja, kuid ei tänita nende kallal, ei ütle neile halvasti ega pea neid nõrkadeks ja lollideks. Suitsetamine ei näita inimese tugevust ja jõudu ega selle puudumist. Meil käib väga tugevaid, väga intelligentseid mehi ja naisi, kes lihtsalt ei taha veeta ülejäänud elu millestki aeg ajalt puudust tundes. Nad tahavad saada vabaks.

Eelpool võisite te lugeda, mida suitsetamisest LOOBUMINE põhjustab. Kuid suitsetamisest vabanemine põhjustab järgnevat:

Stressi taandumist,
Suuremat enesekindlust,
Suuremat eneseaustust ja-uhkust
Pideva näljatunde kadumist
Teiste suitsetajate mõistmist
Vabadusetunnet,
Rõõmu pääsemisest
Ja palju palju muudki. Rääkimata paremast tervisest, energiast , rahast, lõhnast, te ei pea end enam nõrgaks ja olete veendunud, et te ei suitseta enam kunagi.

“Suitsetamisest loobumine põhjustab…” on saanud 2 vastust

  1. Anne ütleb:

    Olen 69 a.Suitsetanud aastaid.Kui teie juures käisin siis olin 3 aastat ilma.Nüüd jälle mitu aastat suitsetanud.Kas on veel võimalust loobuda?

    • Henry Jakobson ütleb:

      ikka on. Ju sa unustasid selle kolme aastaga ära, miks sa maha jätsid ja langesid samasse lõksu, kuhu kunagi noorena.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.