Suitsetamisest loobumine on mälule kasuks
Värskelt läbiviidud uuring osutab, et suitsust loobunute mälu on parem kui suitsetajatel
Praktiline meenutamisvõime test näitas, et keskmiselt kaks ja pool aastat tagasi suitsetamisest loobunud inimeste tulemused olid suitsetajate omadest 25% paremad. Mitte kunagi suitsetanud inimeste tulemused olid suitsetajate omadest aga koguni 37% paremad, kirjutab Live Science.
Inglismaa Northumbria ülikooli psühholoogi ja uuringu autori Tom Heffernani sõnul oli varemgi teada, et suitsetamisest loobumine mõjub hästi tervisele, kuid nende uuring näitas, et sellel on positiivne mõju ka tunnetuslikule funktsioonile.
Varasemad uuringud on näidanud, et suitsetamisest loobumine parandab “tagasivaatavat mälu” ehk suurendab võimet informatsiooni meelde jätta ja seda hiljem uuesti mälust üles otsida. Käesolev uuring mõõtis aga “tulevikku suunatud mälu ” ehk võimet meelde jätta vajadus mingil hetkel tulevikus midagi teha. Sellist mälu võib vaja minna, et mitte unustada näiteks õigel ajal rohtu võtta.
Varasemad uuringud on tulevikku suunatud mälu osas andnud vastakaid tulemusi – osad neist näitasid, et selline mälu on suitsetajatel halvem, teised jällegi, et suitsetamine seda ei mõjuta.
Kuigi ei ole täpselt teada, kuidas suitsetamine võib mälu halvendada, on uuringud näidanud kroonilise suitsetamise seotust ajumassi vähenemisega, mille tulemusel mälu kehveneb ja vaimsed võimed langevad.
Uuringu autorite hüpoteesi kohaselt võib suitsetamine kahjustada osasid ajupiirkondi, näiteks prefrontaalset ajukoort, hipokampust või taalamust. Ajukuvamise uuringud on kõiki neid piirkondi seostanud tulevikku suunatud mäluga.
Uuring avaldatakse ajakirjas Drug and Alcohol Dependence.
Allikas: Novaator
On kulutatud suur hunnik raha, et jõuda järeldusele, et kui inimene lõpetab ühel hetkel vingugaasi sissehingamise ja ajule hapnikupuuduse tekitamise, siis läheb ta mälu uuesti normaalseks… Selle asemel, et teha seda ulatuslikku uuringut, oleksin ma võinud seda neile tasuta öelda.
Pean nentima et suitsupausid on mulle mõjunud positiivselt. Nimelt pean peaga töötama ning kui ma 7h järjest lasen, jookseb juhe kokku. Suitsupauside ajal saan aga pausi teha ning mõleda muule või probleemikeskonnast eemal olles on mured juskui lahendatud (sh lahendused lihtsamalt tulema küsimustele)
to jansa
Loomulikult on pausid kasulikud. Ka mina teen pausi, et minna ruumist välja, hingata õhku, et rutiini lõhkuda, sest sel moel tulevad paremad mõtted. Kuid antud hetkel ei saa anda ju au suitsule, vaid pausile :). Ma ütlen ka seminaridel inimestele, et ärge loobuge pausidest vaid seetõttu, et te loobusite suitsetamisest. Tulevikus vajate te küll vähem pause, kuid ärge loobuge inimestega suhtlemast ja ajast iseendale vaid seepärast, et enam ei suitseta.