menu

Kingituse asemel suitsetamisest loobumine?

Nii nagu muretsevad vanemad oma laste pärast, muretsevad ka lapsed oma vanemate pärast.

Loomulik on ju ka see, et me tahame oma lapsele parimat. Tahame, et tema elus oleks palju väljakutseid, et ta areneks ja võimalikult vähe muremõtteid, mis tema pea kohal hõljuks.

Hiljutine uuring tõi välja, et suure osa laste peamine jõulusoov on see, et ta vanem jätaks suitsetamise. Tuhandest, suitsetava vanemaga, 8-13 aasta vanusest lapsest, oli 98 protsendil soov, et ta vanem loobuks suitsetamisest. Neist 73% oli mures, et suitsetamine tapab ta vanema.

Lapsed, kelle unistus on saada endale uus telekamäng, iPad või mõni nutitelefon, on nõus sellest loobuma, et tema ema või isa jätaks suitsetamise. Nad on valmis edasi lükkama populaarsust seltskonnas selle nimel, et tema vanem ei teeks elus halbu otsuseid. Nad on meie pärast mures.

Kas sulle on tulnud kunagi ligi laps, kes vaatab sulle siiraste silmadega otsa ja ütleb, et ära palun suitseta, ma ei taha, et sa ära sured. Kui keegi on pidanud seda kogema, siis ta teab, kui pinevad taolised hetked on. Kuidas iganes sa olukorra lahendad, et laps sind hetkeks rahule jätaks, on tema ikka veel sinu pärast mures.

Levinud on ütlus, et suitsetamine on iga inimese enda asi. Ei ole. Igal nädalal tapab tubakatarvitamine meie pisikeses Eestis üle 50 inimese. Igal nädalal jäävad lapsed ilma enda emadest-isadest, vanaemadest-vanaisadest. Suitsetamine on väga isekas- kuid tuleta meelde sa ei olnud selline enne alustamist. Alles nüüd kui sõltuvus on võtnud sult valikuõiguse, oled sa arvama hakanud, et sinu heaolu sõltub sigarettide olemasolust. Sa võitled kõigiga, kes üritavad sind sundida või meelitada suitsust loobuma. Suitsetamisest loobumine, juba kui mõte, on see, mis sind paanikasse ajab. Seepärast lükkadki sa seda lõputult edasi, oodates „õiget aega“.

Samuti on teinud uuringud kindlaks, et tõenäosus, et suitsetavate vanemate lapsed hakkavad ka ise suitsetama, on neli korda kõrgem, kui nendel vanematel, kes seda ei tee. Me tahame kasvatada häid ilmakodanikke, kes teevad elus õigeid otsuseid ja uskuge mind, sõrme vibutamine, endal sigaretikonts suunurgas, ei anna mingeid tulemusi. Me võime hoiatada noori nii palju kui tahame ja tuua ennastki näiteks, kuid seni, kuni me ise suitsetame, ei ole meil õigust rääkida, et nemad seda teha ei tohiks.

Kingi oma lapsele sel aastal miski, mida ta tahab aastaringselt – mitte ainult siis, kuni see populaarne on. Võta talt ära mure- näita enda eeskujul, et sa tuled ka ilma toime. Võta endalt ära mure- mõtle, kui hea oleks elada, ilma igasuguse soovita sigaretti endale suhu toppida. Mõtle, kui hea oleks kallistada enda lähedasi ilma mureta, et sa võid neid enda suitsuhaisuga eemale peletada. Muuda enda selle aasta jõulud tõeliselt õnnelikuks. Me saame aidata üle 90% neist, kes meie poole pöörduvad ja neid väheseid, keda me aidata ei saa, nendele ei lähe ka see üritus midagi maksma. Mis on kõige hullem asi, mis võib juhtuda?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.