menu

Suur Farma ja Suur Tubakas on võitmas nikotiinisõda!

Allen Carri Easyway direktori, John Dicey, sulest.

Kui sa oled õnnetust õigesti ette ennustanud, on selle „võidu“ üle väga raske rõõmustada – eriti kui see puudutab sügavalt ja traagiliselt miljoneid inimelusid. Allen Carri meeskond on aastakümnete jooksul kirjutanud kümneid pöördumisi ja artikleid naeruväärsest olukorrast, kus riigid on toetamas sõltuvuse jätkamist, soovitades meditsiiniasutuste kaudu sõltlastele nikotiiniasendusravi (plaastrid, nätsud jms)(NAR), kui viisi, et vabaneda sõltuvusest.

Olukord ei erine oluliselt muinasjutust, kus kuningas oli alasti- kõik mõistsid, kuid keegi ei julgenud naerda.Kahjuks on antud olukord naljast valgusaastate kaugusel. Inimesed, kes väitsid aastaid käsi südamel, et NAR aitab sõltuvusest lahti saada, on lükkamas läbi ettepanekut, et nikotiini tuleks kasutada nüüdsest pika-ajaliselt, et hoida sõltlast sõltuvuses.

Ajalehes The Guardian kirjeldatakse, et ekspertide meeskond oli jõudnud järeldusele, et „loobu või sure“ lähenemine enam ei „toimi“. Kuna on see üldse toiminud?!

Nüüdsest soovivad nad võtta nikotiini sõltuvuse kontrolli enda kätte, et „aidata“ sõltlasi, kes ei suuda maha jätta- lähenemine, mille kohta meeskond arvab, et see aitab vältida miljoneid surmasid. Kontrollida sõltuvust? Tõsiselt?

Mis sellise otsuse tulemus oleks? See annaks rohelise tule uutele toodetele, mis toimetavad sõltlastele nikotiini. Uue strateegia nimi võikski siis olla: „Ära ravi sõltlast – manusta talle“.

Mõned nn eksperdid on UK valitsust veennud, et kui nikotiini manustada mingil uuel moel, läbi suitsuvabade sigarettide, siis ei ole see aine kahjulikum kui kofeiin.

The Guardian vahendab, Valitsuskabineti allika sõnu, kes ütleb: „Paljud riigid soovivad seda kraami keelustada; meie peame seda veaks.“

Kuid tõeline valitsuspoolne viga on olnud see, et vastupidiselt Allen Carri selgetele soovitustele, on kõik riigi meditsiiniasutused jätkanud seda jaburat olukorda, kus nikotiini sõltlasele manustatakse mingil muul moel jätkuvalt nikotiini. Mitte ainult ei ole see kulutanud sadu miljoneid naelu maksumaksja raha, vaid selline rumalus on maksnud kümneid tuhandeid suitsetajate elusid, mida oleks võinud säästa, kui neile oleks pakutud efektiivset viisi vabaneda sõltuvusest, mitte jätta neid endi sõltuvuse orjadeks.

Hirmus järeldus? Selle asemel, et uurida Allen Carri meetodit ja mõista, et see meetod on väga efektiivne, ohutu ning ka kuluefektiivne, on võitmas need samad inimesed, kes väitsid aastakümneid, et nikotiini manustamine aitab sõltuvusest jagu saada. Nüüd nad aga söövad oma sõnu ja on hoopis huvitatud sõltlaste sõltuvuse jäädvustamisest.

The Guardiani vahendab: „Meditsiini ja Tervise Regulatsiooni Agentuur on neid vahendeid heaks kiitmas. Kui see pälvib nende heakskiidu, siis surub valitsus tõenäoliselt need poodides nähtavatesse kohtadesse, sigarettide kõrvale, kus neid hakatakse siis inimestele müüma sigarettidest odavama hinnaga“.

Allen Carri organisatsioon ennustas mõnda aega tagasi ka, et need tooted ei tule mitte ainult müügile tavapoodides, vaid neid hakatakse agressiivselt turustama mitte ainult uutele klientidele, vaid ka lastele. Hoidke silmad lahti, sest juba õige pea tulevad müügile nii toffee kui šokolaadimaitselised nikotiinispreid, mida hakatakse reklaamima sarnaselt eelmsie sajandi viie-, kuue- ja seitsmekümnendate aastate sigarettide reklaamidele.

www.allencarr.com on viimaste aastate jooksul enda blogis seda olukorda korduvalt ette ennustanud ja meid on korduvalt naeruvääristatud nimetades meid paranoiliseks ja et sellist olukorda ei saa juhtuda. See olukord on lähiaja küsimus…

Henry Jakobsoni, Allen Carr Eesti, lisa:

See olukord on igapäevaga lähemale jõudmas ka Eestile, kus sõltuvusega tegelevad inimesed on hakanud vältima sõnaühendust nikotiinisõltuvus ja räägitakse mingist tubakasõltuvusest. Inimesed ei jää sõltuvusse tubakast, vaid nikotiinist. Ka Eestis on läbi suruma hakatud kahjude vähendamise strateegiat ja NAR on aina enam viis, kuidas ohutumalt nikotiini manustada, mitte kui viis, kuidas sõltuvusest vabaneda. Suitsetamisest loobumine on jäämas tahaplaanile. Inimesed, kes on vabanenud nikotiinisõltuvusest manustades endale jätkuvalt nikotiini, ei ole seda teinud tänu neile vahenditele, vaid hoolimata nende kasutamisest. Meieni jõuab sageli inimesi, kes pole ehk aastaid suitsetanud, kuid manustavad jätkuvalt endasse seda mürki, kas läbi plaastrite või nätsude. Ma loodan, et inimesed mõistavad peagi, et kuningas on alasti ja see on lihtsalt järjekordne trikk, et panna teid elulõpuni ostma midagi, mis teid kiiresti orjastab ja orjana hoiab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.