menu

Suitsetamisest loobumine: Suur punane nupp

Aeg-ajalt satun ma vaidlustesse suitsetajatega, kel ei ole mingit plaani suitsetamist maha jätta. Nad ütlevad, et neile meeldib suitsetamise juures kõik- lõhn, maitse, lõõgastus, see peletab igavust jne.

Ma küsin siis, et kui see on nii suurepärane asi ja kui nende laps tuleks ühel päeval nende juurde ning küsiks neilt nõu, et kas ta peaks hakkama suitsetajaks, siis mida nad vastaksid?

Vastus on alati olnud üks: “Mitte mingil juhul!”.

Ma küsin, et kui nad ise seda niivõrd kiidavad, siis miks nad ei soovita seda enda lastele?

Vastuseks hakkab tulema suitsetamise teine pool- see on tervist hävitav, muudab sõltlaseks, kulutab raha, paneb haisema jne.

Ma küsin, kas suitsetajale siis meeldib ka see teine pool, mis suitsetamisega kaasneb- need terviseriskid, sõltuvus, hais, rahakulu? Ja vastuseks on, et loomulikult mitte.

Järgmine küsimus suitsetajale on, et kui suitsetamine lõõgastab, kas ta arvab siis, et kui ta läheb oma mittesuitsetavate sõpradega välja istuma, siis mittesuitsetajad on pinges samal ajal kui suitsetajad on lõõgastunud? Loomulikult mitte!

Kas ta arvab, et kui mitte mittesuitsetajal igav hakkab, siis ta mõtleb, et peaks hakkama suitsetama, sest siis mul ei oleks igav? Loomulikult mitte!

Siis ma küsin, et miks ta siis suitsetab? Vastuseks saan, et talle lihtsalt meeldib suitsetamine ja pealegi on maha jätta väga raske.

punane nuppSiin ongi õige hetk küsida suitsetajalt viimane küsimus: “Kujuta ette, et siin ruumi keskel on suur punane nupp. Umbes nagu saates “Võta või jäta”. Kuid see on võlunupp. Ja kui sa sellele vajutaksid, ärkaksid sa homme hommikul üles täieliku mittesuitsetajana- mitte mingisugust sõltuvust, mitte mingisugust soovi suitsu teha. Sul oleks vastupidi väga kerge olla- sul ei oleks probleem tulla toime igavusega, sa ei peaks enam lõõgastumiseks suitsetama. Kas sa vajutaksid sellele nupule?”

IGA suitsetaja vajutaks. Ainukesed suitsetajad, kes ei vajutaks, on need algajad suitsetajad, kes ütlevad, et neil ei ole probleemi ja võivad homme ise maha jätta, kui tahavad. Me alustasime kõik sellistena.

Iga suitsetaja vajutaks ja mida see tegelikult tähendab? Seda, et iga suitsetaja tahab tegelikult olla mittesuitsetaja. Kõik tahavad olla tegelikult vabad ning see nupp on olemas. Kuid see nupp on sinu peas ja ma saan aidata sul sellele vajutada.

Kuid miks enamus suitsetajaid ei astu kunagi seda esimest sammu? Sest neil on hirm. Hirm, et suitsetamisest loobumine on väga raske. Kuidas nad hiljem stressiga toime tulevad? Äkki nad lähevad paksuks! Kas nad üldse kunagi päris vabaks saavad? Kuidas on võimalik see, et hiljem suitsunälga ei tunne? Peod kaotavad enda mõtte, kui nad seal suitsu teha ei saa! Kuidas nad suudan kunagi enam nautida hommikukohvi, kui nad sinna juurde ei suitseta?

Kui sa tahad seda võlunuppu vajutada, siis ma saan sind aidata, et sa ärkaksid üles sellisena nagu sa polekski kunagi suitsetaja olnud- täpselt sama suure sooviga see pulk endale uuesti suhu panna.

“Suitsetamisest loobumine: Suur punane nupp” on saanud 2 vastust

 1. Marika Tuisk ütleb:

  Viimane kord- see oli detsembris- proovisin maha jätta Tallinnas haiglas olles. Kasutasin abiks plaastreid, mis mõne aja pärast tugeva nahaärrituse põhjustasid ja seega kasutuks osutusid. Tabletid jälle ajasid südame “puperdama”. Kuna mul on ka arütmia, siis polnud needki abinõud võimalikud. Lisaks tabasin end pidevalt midagi magusat näksimas ja kilod hakkasid kiiresti lisanema. Üldiselt olin omadega puntras ja suitsetamine “taastus”. Elan ise Viljandis ja Tallinna- Tartu variandid pole väga meeltmööda.Kui oleks grupp võimalik Viljandis korraldada, oleksin ilmselt esimene kirjapanija, aga nüüd…

  • Henry ütleb:

   Tere Marika,

   Kas ja millal me Viljandis seminari läbi viiksime ei oska ma praegu küll öelda ega lubada. Loodan, et leiate siiski võimaluse osaleda Tartus või Tallinnas, kuna seminarid toimuvad alati nädalavahetustel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.