menu

Suitsetamisest loobumine e-sigaretiga?

Aeg-ajalt saan ma sarnase sisuga küsimusi, kus tahetakse teada, kuidas suitsetamisest lahti saada. Siin üks vastus minult küsijale.

„Tere. Tahtsin teada, kas te elektroonilisi sigarette ka müüte ja kas need aitavad suitsetamist maha jätta?“

„Tere! Vastus küsimuse esimesele poolele – ei müü. Kuigi Eestis on e-sigarettidele nikotiini sisaldavate kapslite müümine keelatud, on neid võimalik kõikjalt internetist saada ja need samad kapslid sisaldavad seda sama ainet, millest te sõltuvuses olete… nikotiini.

Ikka ja jälle näeme, kuidas e-sigarettide müüjad reklaamivad enda toodet, kui viisi, et vabaneda sõltuvusest. Mitte suitsetamine ei tekita sõltuvust, vaid seda teeb nikotiin. E-sigarettide näol asendatatakse lihtsalt nikotiini manustamise viisi- sinu raha saab tubakafirma asemel lihtsalt e-sigareti firma.

Kui heroiinisõltlane tahab sõltuvusest lahti saada, kas tema eesmärk on vabaneda süstaldest? Ei, ta tahab uimastist lahti saada, millest ta sõltuvuses on, mis sunnib teda süstima. Süstal on lihtsalt viis, kuidas uimastit manustada. Sama lugu oleks ka kokaiinisõltlasega – tema eesmärk pole rullikeeratud rahatähtedest vabanemine, vaid vabaneda uimastisõltuvusest. Nii nagu nikotiini sisaldavad plaastrid ja nätsud, nii ka e-sigaretid ei ravi põhjust, milleks on sõltuvus nikotiinist. Kõik sellised lähenemised lihtsalt jätkavad nikotiinisõltuvust… lihtsalt teisel moel.

Lisaks väide, et nikotiinivabad kapslid aitavad suitsetamist maha jätta on ka enam kui kaheldav- milleks kulutada suurt raha, et lihtsalt imeda? Miks mitte võtta pastakas ja teha seda sellega? Sest see oleks naeruväärne. Nikotiin ei ole sigarettides juhuslikult. Nagu ma mainisin mitte suitsetamine ei tekita sõltuvust, vaid seda teeb nikotiin.

Kunagi müüdi Light tüüpi sigarette kui suitse, mis aitavad suitsetamisest loobuda- minnes üle lahjematele ja lahjematele sigarettidele kaob lõpuks vajadus suitsetada. Tänaseks on kõik sellest aru saanud, et midagi taolist ei toimu. Sama müügitehnikat kasutavad aga ka e-sigarettide müüjad, kes soovitavad alustada kõrge nikotiinisisaldusega kapslitega ja minna aina lahjematele üle. Kahjuks sõltuvus ei toimi sel viisil – ükski sõltuvus ei lähe aegapidi kergemaks, vaid igasugune sõltuvus on süvenev.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.