menu

Suitsetamine autos

EL riikides on on viimasel ajal tihenenud diskussioon, kas keelata suitsetamine autodes või mitte. Nagu ikka on keelajaks inimesed, kes näevad probleemi ainult ühe mätta otsast. Eesmärk on ju tegelikult kõigil alati üks – vähendada suitsetamist. Seni on võetud jalge alla totaalse keelamise tee. Unustatake, et ajaloos on mitmeid näiteid, et keelamisega ei saavutata midagi ja taoline ettevõtmine on pea eranditult alati lühiajaline. Tekivad lihtsalt uued viisid ja uued allikad. Aga eks igal uuel valitsusel on tarvis mingi märk maha jätta ja kust oleks kergem võtta ideid kui ajaloost.

Miks tuleks suitsetamine nende arust ära keelata. Esiteks tuuakse alati argument, et roolis olev juht peab eelkõige tegelema autojuhtimisega ja kõik kõrvalised tegevused segavad keskendumist. Loomulikult on probleemiks ka teised autos istuvad inimesed, kes seda vingu endasse imema peavad. Endise suitsetajana tean, et ei ole midagi hullemat, kui kuum sigareti ots jalgade vahele kukub – oh seda siplemist ja tuha otsimist.

Kuid mina näen, et roolis suitsetamise keelamine ei täida enda eesmärki. Paljud ei suitseta roolis ega autos – ega nad seepärast suitsetamist maha ei jäta. Igaüks, kes arvab, et suitsetamine pärsib suitsetaja keskendumist, ei ole kunagi suitseaja olnud. Suitsetaja suitsetab just selleks, et keskenduda, hoolimata, et toimumas on tegelikult hoopis vastupidine protsess.

Ma ei oska öelda kumb on ohtlikum autojuht – see, kes roolis suitsetab ja kogemata koni jalge vahele pillab või see, kes on närvis, sest ei saa enda kasvavat suitsetamise vajadust rahuldada. Kõrgkoolis käies olin ma teadlik, loengupikkus 1,5 tundi oli minu jaoks liig, sest peale 45-60 minutit ei olnud ma enam keskendunud ja ei jõudnud pausi ära oodata.

Ei tohi alahinnata passiivset suitsetamist ja loomulikult on igal inimesel õigus puhtale õhule, kuid seda saavutada läbi totaalse keelamise. Ma ei ole kindel, et see ühtegi suitsetajat aitab. Mida rohkem sa suitsetamist suitsetajale vaenalsena kujutad, seda suuremaks sõbraks ta talle saab. Mida enam sa üritad teda keelata ja sundida, seda enam ta vajutab kannad maasse…

Mis oleks lahendus? Avalik diskussioon suitsetajatega. Suitsetajad ei ole rumalad ega pimedad. Küll on kahjuks enamuste sutisetajate huvigruppide eestvedajateks inimesed, kes on otseselt või kaudselt tubakafirmade palgal ja kelle huvideks ei ole absoluutselt suitsetajate õigused, vaid kasumi säilitamine. Nendega diskuteerida ei ole mõtet.

Suitsetajad teavad, et suitsetamine kahjustab enda ja teiste tervist. Kogu ühiskond on nad lihtsalt nii nurka surunud, häbiposti naelutanud. Suitsetajaid koheldakse kui pidalitõbiseid, kellest kaarega mööda minnakse. Samal ajal ei tee ju suitsetajad midagi ebaseaduslikku. Kas suitsetaja tahab enda laste tervist mürgitada? Loomulikult mitte. Isegi selle arvamine on absurdne. Lahendus oleks inimlik lähenemine. Kui keelata suitsetamine autodes, siis tuleks jõuda olukorrani, kus hoidutakse suitsetamisest mitte trahvikartuses, vaid see on teadvustatud valik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.