menu

Nikotiini asendusravi ei ole efektiivsem, kui omal käel loobumine

Uurijad on avastanud, et nikotiini asendusravi (NAR), mis on loodud, et aidata suitsetajatel sõltuvusest vabaneda, eriti plaastrid ja nätsud, ei ole pikas perspektiivis efektiivne viis. Isegi, kui see on kombineeritud nõustamisega.

Uuringu viisid läbi teadlased Harvardi rahvatervise koolist (HSPH) ja Massachussetsi ülikoolist, kes kutsuvad nüüd valitsusi reguleerima nikotiini sisaldavaid tooteid, mida saab hetkel osta käsimüügist.

Uuringu eestvedaja, HSPH teadlane, Hillel Alpert teatas: „Uuring kinnitas, et NARi kasutamine ei ole pikaajalises mõttes efektiivsem, kui see, kui inimesed jätavad suitsetamise maha omal käel – ilma abivahenditeta.“

Uuringualusteks oli 787 Massachusettsi suitsetajat, kes jätsid hiljaaegu suitsetamise. Neid uuriti kokku kolmel perioodil: 2001-2002, 2003-2004 ja 2005-2006. Neilt küsiti, kas nad kasutasid suitsetamisest loobumisel mingil kujul nikotiini asendusravi – plaastrit, nätsu, inhalaatorit või nasaalspreid ning kui nad kasutasid ühte neist, siis kui pikk oli kasutusaeg, kui suitsetamisest loobumine käsil oli.

Samuti küsiti neilt, kas nad on loobumise raames liitunud mõne loobumisprogrammiga või saanud abi nõustajalt, arstilt või mõnelt teiselt professionaalilt.

Uuringu tulemustest avaldus, et igas uuritavas perioodis langes tagasi suitsetama umbes kolmandik loobujaist. Uurijate avastuste kohaselt ei olnud tagasilangenute seas erinevust, kas loobujad, kes kasutasid NARi enam, kui kuus nädalat, kasutasid lisaks nõustamist või mitte. Samuti ei olnud tagasilangenud NARi kasutanutel mingit vahet, kas tegemist oli juhu- või ahelsuitsetajatega. NARi tarvitanud ja omal käel mahajätnute osakaal tagasilangenute seas ei erinenud.

Alperti sõnadekohaselt on suitsetajatele soovitatav NAR programm ja selle riigipoolne rahastamine väga küsitava väärtusega, eriti, kui selle arvelt väheneb rahastamine programmidele, mis on näidanud efektiivset mõju suitsetamise langusele nagu meediakampaaniad, suitsuvaba poliitika rakendamine ja tubaka müügihinna kasvatamine.

Uuring avaldati ajakirja Tobacco Control online väljaandes.

Allikas: Medical News

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.