menu

Kuidas valida endale suitsetamisest loobumise terapeuti/nõustajat?

Kuna viimasel ajal on valik niivõrd laiaks läinud- nikotiini plaastrid, nätsud, pillid, lonzengid, inhalaator jne, siis ei ole ime, et see on segadusse ajav, kui tuleb plaan suitsust loobumisel abi otsida. Pidades silmas eeslpool loetletud suitsust loobumise tooteid, meenub mulle, kuidas Allen Carr viskas nikotiiniasendus ravi üle nalja. Iga kord, kui uus nikotiini sisaldav toode, mis idee järgi peaks aitama suitsetamisest lahti saada, turule tuli, küsis ta: „Mida kõike nad välja ei mõtle. Millega nad järgmisena lagedale tulevad? Sigaretiga?“

Enamus suitsetajaid, kes on neid lähenemisi proovinud, on naasnud suitsetamise juurde, ei saanudki suitsetamisest lahti ja kasutasid neid vahendeid paralleelselt suitsetamisega, või jäid sõltuvusse tootest, mis pidi neil aitama sõltuvusest lahti saada. Mõni ime siis, et aina enam inimesi otsib väljapääsu muudel viisidel, et sõltuvusest vabaneda.

Aga kuidas valida siis, keda/mida selles tohuvabohus usaldada?

Siin on üks väike nimekiri, mida silmas pidada valikute tegemisel, kui sa otsid endale abi:

See EI tohiks olla keegi, kes ei ole ise suitsetaja olnud.

Kuidas selline inimene saakski sind mõista, mõista sinu suitsetamise ajalugu, sinu eelnevaid maha jätmise katseid, kui ta pole ise sellega silmitsi seisnud. Mis veelgi olulisem – kui ta pole ise kunagi suitsetamise lõksust põgenenud.

See EI tohiks olla keegi, kes suitsetab.

Paljud suitsust loobumise terapeudid, nõustajad, hüpnotiseerijad, kes on ise suitsetajad, väidavad, et nad suitsetavad seepärast, et nad naudivad seda ja nad ei tahagi maha jätta. Me kõik teame, et nad lollitavad iseend. Ükski osa sõltuvusest ei ole seotud valikuga- olgu see uimastiga seotud sõltuvus või mitte. Keegi, kes endale sellisel moel kärbseid pähe ajab, ei saa aidata sul vabaks saada. Kui sa jätad suitsetamise kellegi abiga maha, siis anna selle abistaja kontaktid oma suitsetavale sõbrale. Ka nemad vajavad abi nii nagu sinagi seda vajasid.

See EI tohiks olla keegi, kes ütleb kui keeruline ja raske on suitsetamisest loobumine.

Kui sajad tuhanded, isegi miljonid inimesed, kes on suitsetamise maha jätnud, ütlevad, et see oli lihtne, siis miks sa kuulaks neid, kes ütlevad, kui tahtejõudu nõudev ja raske see on? Need terapeudid ja nõustajad, kes väidavad, et see on raske, süüdistavad ebaõnnestumiste korral ALATI suitsetajat, kes nende abiga maha jätta üritas. Selliste nõustajate vabandused on tavaliselt: „ilmselgelt sa ei taha piisavalt maha jätta“ või „tegelikult sa ei ole valmis maha jätma, ega ju?“ Kui sellised inimesed oleksid automehhaanikud, käiksid nad ümber sinu auto, toksiksid jalaga su auto rehve, ohkaksid kuuldavalt ja raputaksid päid ja alles siis ütleksid sulle selle tohutu summa, mida nii kehvas seisus auto parandamise eest küsiksid (olgu auto nii heas korras kui tahes). Ning kui nad seda siiski ära parandada ei suudaks ja sa siis oma raha tagasi ootaksid, ütleksid nad sulle, et sa oleksid pidanud sellega arvestama, kui nii katkise auto neile parandada tõid, sest tööd nad ju auto kallal tegid… mis siis, et auto ju ikka katki.

See EI peaks olema keegi, kes küll küsib teenuse eest raha (palju või vähe), kuid ei garanteeri mingit tulemust.

Kui sa maksad kellelegi selle eest, et ta remondiks su maja, su autot, su arvutit, pügaks su hekki, lõikaks juukseid, kuid ei tule sellega toime, siis sa ju eeldaks, et tegemata töö eest sa ei peaks maksma. Kui sa tellid pagarilt kringli, kes sellega toime ei tule, sest kringel põles kahjuks ahjus söeks, siis sa ka ju ei maksaks. Rõhugu see pagar kulunud ajale ja raisku läinud materjalile nii palju kui tahes. Me maksame alati tulemuste eest. Miks siis mitte suitsetamist maha jättes?

See ei peaks olema keegi, kelle garantii tähendab pelgalt tasuta lisaseansse.

See on sõna „garantii“ väärkasutus. See oleks sama, kui osta poest endale lambipirn, mis ei tööta ja pöördudes kaebusega tehase poole, saadavad nad sulle eluaegse varu hõõglampe, mis samuti ei tööta. SEE EI OLE GARANTII! Ole selliste garantiide puhul ettevaatlik- sellist „garantiid“ kasutavad paljud.

See PEAKS olema keegi, kes on ise endine suitsetaja ja kasutas maha jätmiseks seda meetodit, millega ta inimesi aitab.

Sellised terapeudid/nõustajad suudavad end sinu suitsetamise ja loobumiskatsetega samastada ning juhtida sind mööda sama rada, mida nad ka ise käinud on. Kui väga sa pööraksid tähelepanu abielunõustajale, kes ise pole kunagi abielus olnud ja konflikte lahendanud? Keda sa usaldaksid metsas orienteerudes rohkem- meest, kes on õppinud metsandust, või meest, kes on selle metsa risti-rästi läbinud ja teab igat puud selles metsas?

See PEAKS olema keegi, kes on enda alal edukas ja võtaks raha tulemuste põhjal.

Ka naabri Malle võib sinu käest suitsetamisest loobumise abi eest raha küsida ja ebaõnnestuda.Kuid, kas sa oled nõus maksma ebaõnnestumise eest? Ainult väga eriline nõustaja/terapeut lubab sind aidata ja lubab, et kui tal see ebaõnnestub, maksab ta sulle KOGU raha tagasi. Olgem ausad, sa võid maksta natuke rohkem, kui sulle garanteeritakse tulemus.

Kui vähegi võimalik, siis see nõustaja/terapeut peaks olema keegi, keda on sulle soovitanud sõbrad, kes on nüüdseks õnnelikud mittesuitsetajad.

Ei ole paremat soovitust, kui kellegi isiklik soovitus, mille iganes eest sa oma raha välja ei käi. Kui suitsust loobumise nõustajat soovitavad su enda sõbrad või tuttavad, siis, miks ei peaks sa seda soovitust kuulda võtma?

___________________________________

Sul on ehk tunne, et see nimekiri on liiga karm ja nõudlik ning sellist terapeuti/nõustajat, kes vastaks kõikidele neile nõudmistele, on pea võimatu leida. See võib sind üllatada, kuid IGA Allen Carri terapeut maailmas vastab KÕIKIDELE nendele nõudmistele. Enamus inimesi, kes meieni jõuavad tulevad läbi soovitajate, me oleme kõik endised suitsetajad ja oleme suitsetamise Allen Carriga lihtsa vaevaga maha jätnud ja seepärast oskame me ka sind aidata. Paljud, kes meieni jõudnud on, on kulutanud sadu eurosid „abistajatele“, kes ei võta ebaõnnestumiste eest mingit vastutust. Mõtle sellele nimekirjale, kui teed otsust.

“Kuidas valida endale suitsetamisest loobumise terapeuti/nõustajat?” on saanud 2 vastust

 1. Liis ütleb:

  Miks ma ei suuda uskuda, et keegi suudab mind suitsust vabaks RÄÄKIDA? Kuigi väga tahaks uskuda.

 2. Henry ütleb:

  Hei Liis!

  Skeptiline olla on täiesti ok :). Rumal oleks uskuda kõike, mida sulle räägitakse.

  Suitsetamise sõltuvus jaguneb kaheks- psühholoogiline ja füüsiline. Füüsiline selles mõttes, et su keha annab sulle reaalselt füüsiliselt signaali, kui nikotiinitase kehas langeb. See on selline hästi õrn tunne, vaevu tajutav, kuid sellegi poolest olemas. Sa magad igal ööl läbi täieliku võõrutuse ja see on nii kerge tunne, et ei ärata sind isegi üles mitte.

  Teine osa sõltuvusest on psühholoogiline – suitsetamisega seotud uskumused ja see on tegelik põhjus, miks sa oled sõltuvuses ja miks paljud suitsetajad räägivad ka aastaid hiljem,kui väga nad suitsu igatsevad. Kuid neid uskumusi ei ole raske ümber lükata, meil kulub selleks kuus tundi seminaril, et muuta su uskumusi sutisetamise suhtes – et sa näeksid suitsetamist sellisena nagu see tegelikult on, mitte sellisena nagu tubakafirmad tahavad, et sa seda näeksid.

  Näiteks kui sa usud, et suitsetamine leevendab stressi või aitab sul lõõgastuda, siis kleebi plaaster või torka nõel kuhu aga soovid – sinu arvamus ju ei muutu ning kui sa jätad seda uskudes suitsetamise maha, siis järgmine kord kui sa stressis oled, hakkad sa suitsu tahtma.

  Just loogika ja kaine mõistus aitab sul suitsetamiset lahti saada ja meie näitame sulle tee kätte. sa ei lahku seminarilt kui inimene, kes ei tohi suitsu teha, vaid kui inimene, kes ei taha enam suitsu teha ning silmitsi tuleb sul seista vaid selle õrna füüsilise tundega, mis on vaevu tajutav, kui mõtted on paigas 🙂

  Loodan, et oli abi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.