menu

Kas lugeda suitsetamisest loobumiseks raamatut või tulla seminarile?

Seda küsimust küsitakse mult üpris tihti. See võib panna suitsetaja dilemma ette ja tegelikult pole selline segadus ka üllatav.

Ühest küljest on raamatut müüdud (ametlikult) enam kui 13 miljonit koopiat ja see on levimas puhtalt inimeselt inimesele soovituste kaudu (oleme tagasisidena kuulnud ka, et ühte ostetud raamatut loeb tihtipeale mitu inimest ja seega ei tundu ka võimatu oletus, et meetod on jõudnud ligemale 30 miljoni inimeseni, enam kui 45 riigis). Teisest küljest on seminar meetodi algupärane vorm oma tasuta lisaseminaridega, telefonitoega ja raha tagasi garantiiga.

On levinud eksiarvamus, et seminarid põhinevad raamatul. Tegelikult on tõde täpselt vastupidine. Peale seda, kui Allen jättis edukalt suitsetamise (peale mitmeid ebaõnnestumisi), aitas ta enda avastatud lähenemisega suitsust vabaneda mitmetel lähedastel inimestel. Hiljem nimetas ta enda meetodi „Easyway“ks („Lihtne meetod“). Sellest, et mingil mehel on suurepärane lahendus suitsetamise probleemile, kuulis aina enam ja enam inimesi ning varsti oligi Allen sunnitud pidama individuaalseminaride asemel grupiseminare (NB! Mingit reklaami ei tehtud. See kõik käis suust suhu soovituste kaudu- inimene, kes jättis tänu Allenile suitsetamise, soovitas seda enda sõpradele jne).

Mida aega edasi, seda suuremaks kasvas nõudlus ja seminarigrupidki kasvasid aina suuremaks ja suuremaks. Selleks, et soovijate tulvale vastu tulla, tuli tal seminare pidama hakata väljaspool kodu ja ta kolis oma tegemised lähedalasuvatesse bürooruumidesse, sest kodu seinad jäid kitsaks.

Tal tuli hakata tööle kuus kuni seitse päeva nädalas, kuid ka siis oli loobuda soovijate arv liialt suur ja seitsmest päevast nädalas hakkas väheks jääma. Kuna järjekord tema seminaridele kasvas ligi kuue kuu pikkuseks, tuli leida mingi muu lahendus. Ta otsustas kirjutada raamatu.

Allen Carri pere ja sõbrad pidasid teda hulluks. Nad üritasid talle selgeks teha, et kui anda välja raamat, siis miks peaksid inimesed tulevikus tulema seminaridele ja maksma küllalt kõrget hinda? Sellest hoolimata kirjutas Allen Carr raamatu ja andis ise raamatu ka välja (1980ndatel ei olnud see nii lihtne kui tänapäeval). Pahaendeline algus raamatu kirjastamisele, mis osutuks kõigi aegade enim müüdavaks suitsetamise mahajätmise raamatuks üldse!

Peale seda, kui Alleni seminaridel käis mitmeid kuulsusi, kuulis meetodist ka meedia ja ta kutsuti populaarse raadio hommikuprogrammi külaliseks. Intervjuus tuli jutuks ka raamatu kirjastamine ning järgnevatel nädalatel sai Allen sadu ja sadu raamatu tellimusi (kuna ta kirjastas oma raamatu ise, siis võib ainult ettekujutada, kuidas Allen ja ta abikaasa Joyce neid tuhandeid raamatuid pakkisid ja teele saatsid). Mõne aja pärast võttis kirjastus Penguin raamatu levitamise ja kirjastamise oma hoole alla ning 25 aastat hiljem on seda müüdud 13 miljonit koopiat 45 erinevas riigis.

Tulles tagasi küsimuse juurde- kas tulla siis seminarile või lugeda raamatut? Ütleme nii, et kui mu parim sõber oleks suitsetaja ja sooviks suitsetamisest loobuda, broneeriksin ma talle koha seminaril. Kui ta langeb sellesse vähem kui 10% kategooriasse ja ei jäta suitsetamist, siis ma kingiksin talle raamatu (kuna me teenime vaid õnnestumiste pealt, siis seminaril ebaõnnestujad saavad kogu makstud raha tagasi). Kuid kindlasti ei kannaks ma maha raamatut, sest nii paljud inimesed on ka raamatust abi leidnud. Aga selge on see, et seminarid on Allen Carri organisatsiooni kuldne standard ja nende edus me ei kahtle, seepärast me saamegi pakkuda garantiid. See on miski, mida ei paku ükski teine meetod maailmas – täielikku raha tagasi garantiid.

Seminarile tulijate seas on mitmeid ebakindlaid inimesi, kes on lugenud raamatut, kuid ei ole suitsetamist jätnud või on teinud seda lühiajaliselt ja on mures, et ka seminarist ei ole abi. See on järjekordne eksiarvamus. Terapeudid annavad meetodi edasi dünaamilisel viisil, tuues näiteid, tehes katseid ja luues õige atmosfääri. Samas, kui raamatu puhul tuleb kasutada ettekujutlusvõimet ja hoida ise kätt pulsil, et mõte kaduma ei läheks. Seminaril ei oodata inimeselt ka sügavat motivatsiooni, vaid piisab sellest kui tullakse seminarile ja antakse endale võimalus. Kaotada ei ole ju midagi, kuid võita väga palju. Silmas tuleb pidada, et selle justkui imena toimiva meetodi avastas mees, kel ei ole mingit meditsiinilist haridust. Kes kustutas oma viimase sigareti enam kui 25 aastat tagasi ja mõistis, et ta suudaks aidata igat suitsetajat maailmas.

Me ei ole veel aidanud igat suitsetajat maailmas, kuid kõik inimesed Allen Carr’i Easyway organisatsioonis töötavad väsimatult, et täita Alleni unistus – aidata igal soovijal vabaneda suitsetamisest. Seda kas läbi terapeudi teadmiste või läbi trükitud raamatu – see meetod on kättesaadav igale soovijale. Mõni tahab lihtsalt sõita kaardi järgi, teine tahab, et talle õige teeots kätte näidataks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.