menu

E-sigarettidest, hämamata

Ei lähe päevagi mööda ilma, et me ei kuuleks raadiost või näeks telerist, kuidas meile reklaamitakse e-sigaretti.

Kui e-sigaretid toodi esmakordselt 2004 aastal müüki,e-sigaret hakati meile pähe taguma, et e-sigarettide näol on tegu suurima panusega rahva tervisesse peale penitsilliini. Igal aastal tapab suitsetamine maailmas ligi neli miljonit inimest ja kuna suitsetajate arv just arengumaades on pidevas kasvutrendis, kasvab ka igaaastane suitsetamise tagajärjel surejate arv. WHO ennustab, et suitsetamine tapab sel sajandil miljard inimest. Aga see, mis suitsetajaid tapab, ei ole nikotiin, suitsetamise raison d’être, vaid tõrv koos kümnete kantserogeenidega tubaka suitsus. E-sigaretid toimetavad kehasse nikotiini, ilma ohtlike kemikaalideta, kuigi tänaseks ei ole veel eriti teada, kuidas mõjub e-sigarettidest imenduv nikotiin pikas perspektiivis sõltlase tervisele. Hoolimata teadmatusest väitsid nad, et miljonid elud saavad päästetud. Väideti, et suitsetamisega kaasnevad haigused langevad mineviku hõlma.

Kuigi e-sigarettide testimine ja regulatsioon on hetkel veel pea olematu, on maailmas paljud rahvatervise spetsialistid võtnud need omaks kui potentsiaalselt kahjusid vähendavad tooted. Keda huvitab, et inimesed on jätkuvalt nikotiinist sõltuvuses, vähemalt ei jää nad enam haigeks! Kuigi Allen Carri organisatsioonis oleme me kolmekümne aasta jooksul näinud, et suitsetamisest loobumine võib olla lihtne ning võimalik väga suurele enamikule suitsetajaist, teame, et ka meil tuleb ette ebaõnnestumisi ja kõik ei jäta suitsetamist, või ei suuda maha jätta. Suitsetamine tapab pooled neist, kes ei jäta või ei suuda maha jätta, kuid see pole veel kõik: iga suitsetamisest põhjustatud surma kohta, on 20 suitsetamisest põhjustatud elukvaliteeti hävitavat haigust.

E-sigarettide tootjad lubasid tuua sellesse kurba statistikasse uskumatu pöörde. Miljonid päästetud elud, lugematu arv inimesi, kelle elukvaliteet paraneb tohutult, meeletud säästetud summad tervishoiusektoris, mis ei pea enam ravima suitsetamisega seotud haigusi.. see kõik tundub suisa liiga hea, et tõsi olla. Sest see ongi…

lancetEelmisel nädalal avaldas tunnustatud meditsiini väljaanne, The Lancet, esimese kliinilise randomiseeritud ja kontrollitud uuringu, mis uuris loobuda soovivaid suitsetajaid, kes lülitusid ümber e-sigarettidele. Uuring sisaldas kolme gruppi: esimesele anti 21mg nikotiini plaaster, teisele e-sigaret 16mg nikotiini kapslitega ja kolmandale e-sigareti platseebo (ilma nikotiinita). Uuring võeti kokku peale seda, kui suitsetamisest loobumisest oli möödas kuus kuud.

Nagu oligi arvata, siis nikotiini plaastrit kasutava grupi tulemus oli kehva. Vaid 5,8% suitsetajaist oli kuue kuu möödudes suutnud suitsetamisest hoiduda. See number on samal skaalal tulemustega, mida on näidanud lugematud eelnevad uuringud, mis on uurinud nikotiini plaastrite efektiivsust. See aga tekitab omakorda küsimuse: miks ravi, mille ebaõnnestumise protsent on kuue kuu järel 94, on iga valitsuse suitsetamise vähendamise strateegia tugitala?

Mis oli aga antud uuringus kordades nördimust tekitavam, oli nikotiini sisaldava e-sigareti grupi õnnestumisprotsent. See oli masendavad 7,3%. Kogu e-sigarettide mõte oli see, et tegemist on tõelise suitsetamise alternatiiviga. Lisaks sellele, et e-sigaretid pidid suitsetajale toimetama sõltuvust tekitatavat nikotiini, pidi e-sigaret suitsetajale toimetama ka „suitsetamise kogemuse“. E-sigarettide tootjate selgitus oli see, et suitsetajad lähevad miljonite kaupa üle e-sigarettidele, sest nad saavad kogu suitsetamise naudingu ilma mingite terviseriskideta. See uuring lükkab täielikult nende väited ümber. Kui vaid 7,3% neist suitsetajaist, kes tahtsid suitsetamisest loobuda, said sellest lahti e-sigaretti kasutades, siis ei ole ju selle panuse potentsiaal rahva tervisesse oluliselt erinev nikotiini nätsust või plaastrist. Olukord oli tegelikult veelgi masendavam, sest 40% sellest 7,3%st kasutasid kuue kuu järel jätkuvalt e-sigaretti. Reaalsus on see, et suitsetajad näevad e-sigaretti peamiselt kui viisi, et saada kätte nikotiin, kui suitsetamine ajutiselt mingil põhjusel võimatu on.

Ja e-sigareti tootjad teavad seda suurepäraselt. noor e-sigaretigaHoolimata nende väidetest, et tegemist suitsetamisest loobumise tootega, räägib nende turundus suuresti teist keelt. Täna võib näha, et lisaks olemasolevate suitsetajate püüdmisele, on e-sigareti turundusel kaks sihtmärki. Esimene sihtmärk- meelitada endised suitsetajad tagasi nikotiini lõksu. Minu silmis on see sama alatu, kui reklaamida viina anonüümsete alkohoolikute koosolekutel (repliigid reklaamidest: „mmm Parem, kui sa arvatagi oskad“, „See ei ole sulle kahjulik“, „Proovi!“, “Me teame, mida sa ihaldad”). Teine sihtmärk- justkui tubakafrimade järelkajana, reklaamivad nad enda tooteid noortele inimestele. E-sigarettide tootjad võistlevad nüüd tubaka- ja ravimtootjatega, et saada endale osa nikotiinisõltlaste turust. Kuna e-sigaretid on tänaseks täiesti reguleerimata, siis saavad nad end turundada viisil, kuidas tubakafirmad enam ei saa. Pole siis ime, et tubakafirmade osturalli on võtmas aina suuremaid mõõtmeid- iga paari nädala tagant võib lugeda, kuidas tubakafirmade poolt ostetakse üles e-sigarettide tootjaid. Kas tõesti tahavad tubakafirmad, et inimesed nikotiinisõltuvusest vabaneksid, või nad mõistavad potentsiaali, kuidas luua enda toodetele järelkasv?

E-sigarettide reguleerimatus laseb neil kasutada maitseid, mida tubakafirmad tavasigarettidega enam ei saa. Maitsed, mis on suunatud lastele- Red Bull, Coca-Cola, vanilje, kummikommi, maasika jpt. E-sigarettide tootjad teavad, kus lapsed internetis aega veedavad ja reklaamivad oma maitseid ja tooteid seal. Mu alaealine sugulane näitas oma Facebooki esilehte ja alla kerides nägin ma minuti jooksul kolme (!!!) e-sigareti reklaami, mida ta tellinud polnud (FBs saavad turundajad valida, mis vanusest alates kasutajatele reklaame kuvatakse). Ka võime varsti sarnaselt muu Euroopaga ka Eestis näha seda, et toodet reklaamitakse muusikaüritustel ja spordivõistlustel (mõni nädal tagasi jagati Londonis O2 Arenal toimuval kontserdil kõigile soovijatele tasuta nikotiini kapslite näidiseid- sest seda ei keela ükski seadus). Kus mujal oleks kavalam noori inimesi endale värvata? E-sigareti tootjad on töötamas välja aina kavalamaid sotsiaalmeedia kampaaniaid, et promoda toodet noorte seas. On võetud enda reklaamnäoks Jenny McCarthy ja mässumeelne Courtney Love (mida mässumeelsem, seda paremini suudavad noored samastuda) ning laulja Bruno Mars ostis osaluse USA suurimas e-sigarettide firmas NJOY.bruno mars njoy Hollywoodis väravatakse aina uusi staare, kes oleksid nõus rääkima kiidujuttu e-sigarettide teemal populaarsetes jutusaadetes nagu Jimmy Kimmel Live või Conan. Oleks naiivne arvata, et selle lühikese aja jooksul, mis neil õnnestub seal talk shows veeta, räägiks nad millestki, mis ei ole neile oluline. Kogu nende jutusaadete mõte ongi eelkõige promo toodetele ja linastuvatele filmidele/telesaadetele. Me oleme justkui läinud ajas tagasi- tavasigarettide suitsetamist reklaamisid kunagi samuti seksikad naised ja kahepäevaste habemetega ilusate nägudega mehed, kui räägiti suitsetamise naudingust ja ajast iseendale. Kõik reklaamid, mis on töötatud välja tubakatootjate poolt, on nüüd ülevõetud e-sigarettide reklaamides.

Sellise, noortele suunatud, turunduse tulemusi võib näha ka teises uuringus, mis avaldati eelmisel nädalal väljaandes Centres for Disease Control. Selle uuringu tulemusena avastati, et e-sigarettide kasutus põhi- ja keskkooli õpilaste seas on KAHEKORDISTUNUD kõigest 2012 aasta jooksul- ÜHE aastaga.

Seega on näha, mis on tõde e-sigareti taga. Kümne lühikese aastaga on see muutunud suurest sensatsioonist rahva tervises, millekski, mis on lihtsalt järjekordne ebaefektiivne toode, mis on loodud selleks, et hoida inimesi sõltuvuses ainest, millest nad end isegi pilve ei suuda tõmmata.

Kiire e-sigarettide reguleerimine on vajalik selleks, et nad oleksid korralikult kontrollitud ja et moraalitundeta turundajaid oleks võimalik pidurdada, kelle kogu eesmärk on muuta see toode vastuvõetavaks ning ihaldusväärseks just eriti noorte mittesuitsetavate laste seas.

Allikad:
NY TIMES
WHO
THE LANCET

“E-sigarettidest, hämamata” on saanud 2 vastust

 1. Jüri Mere ütleb:

  Tere,
  mind huvitaks kuidas mõjub tervisele 18% nikotiinisisaldusega
  puhta e-vedeliku ( sky booster )suitsetamine.Olen tänu e-sigaretile
  olnud ilma suitsuta 18 kuud.Olen 55 a. vana ja suitsetasin tavasigarette 40 aastat järjest ,keskmiselt üks pakk päevas.
  Ette tänades
  Lugupidamisega

  • Henry ütleb:

   Tere, Jüri!

   Meie ei tegele sedavõrd kahjude hindamisega, vaid aitame inimesi välja nikotiinilõksust. Juba see fakt, et te tunnete sama küsimuse pärast muret, on kinnitus teile endale, et te tegelikult teate, et see ei saa hea olla. Nikotiin on närvimürk ja tekitab väga tugevat sõltuvust. Nikotiinisõltlasena ei kontrolli te enda nikotiini manustamist, vaid te peate täitma aina kasvavat vajadust. Kuna see mõjutab ka otseselt närvisüsteemi, siis kehveneb te keskendumisvõime, mälu ja teil on põhimõtteliselt võimatu lõõgastuda ilma järgmise doosi nikotiinita. Kuna nikotiin tõstab ka te pulssi, on te sees rohkemal või vähemal määral pidevalt närviline olek. Lisaks on te keha iga päev korduvalt ärevusseisundis, sest nikotiin on mürgine aine ning te keha peab olema sellega võitlemiseks häireseisundis- vabanev adrenaliin, kõrgem vererõhk, sagenenud pulss.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.