menu

Avastati seos suitsetamise ja lamedate soolekahjustuste tekke vahel

Connecticuti Ülikooli teadlaste uuring kinnitas, et suitsetamine on seotud lamedate adenoomide tekkega käärsooles. Taoline avastus annab seletust praegusele teadmisele, miks suitsetajatel areneb kolorektaalvähk varasemas eas kui mittesuitsetajatel ja miks avastatakse neil see haigus enamasti kaugele arenenumas staadiumis.

Taolised adenoomid on raskemini määratavad ja oma olemuselt agressiivsemad kui tüüpilised polüpoidsed adenoomid. Viimaseid leitakse tavaliselt rutiinsetes soolevähi sõeluuringutes. Kuna lamedad adenoomid on agressiivsemad, soovitatakse sellised moodustised
uuringu käigus eemaldada.

Mitmete sõeluuringute tulemusena näidatud, et suitsetamine soodustab kolorektaalse neoplaasia (käär- ja pärasoole uudismoodustiste) teket.

Ülikoolis läbiviidud töös uuriti asümptomaatilisi patsiente, kellele tehti soolevähi sõeluuring (kolonoskoopia). 600 keskmiselt 56 aasta vanuse patsiendi hulgas oli 252 meest ja 348 naist. 127 oli tuvastatud vähemalt üks lame adenoom. Läbiviidud mitme muutujaga analüüs näitas, et ainus tegur, mida edaspidi saab kasutada edasiarenenud lameda kolorektaalse neoplaasia prognoosil, on intensiivne suitsetamine. Suitsetamine oli riskiteguriks ka neile patsientidele, kelle lamedate adenoomide diameeter oli suurem kui 6 mm ja kel ei leitud ühtegi polüpoidset adenoomi.

Allikas: teadus.err.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.